Ładowanie samochodów elektrycznych - czy da się krócej?
Navigation trends Akcesoria samochodowe Ładowanie samochodów elektrycznych – czy da się krócej?

Ładowanie samochodów elektrycznych – czy da się krócej?

Ładowanie samochodów elektrycznych - czy da się krócej?

Zakup elektryka jest coraz częściej podejmowaną decyzją. Właściwie każdy liczący się koncern motoryzacyjny ma w swojej ofercie przynajmniej jeden model auta elektrycznego. Decydując się na wybór tej technologii musimy wiedzieć, że baterie samochodu elektrycznego możemy spokojnie ładować bezpośrednio z sieci 230 V z użyciem standardowych kabli. Jest to jednak rozwiązanie, które lepiej stosować doraźnie. Na co dzień, w domu, powinniśmy posiadać ładowarkę prądu zmiennego do samochodów. Co w takim razie należy wiedzieć o ładowaniu baterii samochodów elektrycznych?

Problemy z naładowaniem elektryka

Podpięcie naszego auta bezpośrednio do gniazdka ma dwie podstawowe wady. Po pierwsze, trwa niesamowicie długo, nawet kilkanaście godzin w przypadku aut o najmniejszej pojemności akumulatorów. Nie warto się nawet zastanawiać ile czasu potrzeba na ładowanie tym sposobem najmocniejszych aut elektrycznych, które są wyposażone w baterie o pojemności nawet 100 kWh, czyli dwu-, trzykrotnie większą niż podstawowe modele.

Ładowarki aut

Po drugie, ładowanie auta elektrycznego to jednak poważna sprawa. Zapotrzebowanie na energię baterii o olbrzymiej pojemności to nie to samo co nasz telefon czy telewizor. Ładowanie baterii samochodu może skutkować przegrzaniem i uszkodzeniem instalacji elektrycznej w naszym domu. Jak wobec tego rozwiązać ten problem?

Ładowarki aut

W tym przypadku, warto rozważyć rozwiązanie jakim są ładowarki prądu zmiennego do samochodów. Pozwoli to uchronić naszą domową instalację elektryczną przed uszkodzeniem, a nasze auto będzie praktycznie zawsze gotowe do wyjazdu. A jak sprawdzimy poziom naładowania baterii? To proste! Ładowarki pozwalają na podgląd przebiegu całego procesu, dlatego nigdy nie jesteśmy zaskoczeni i zawsze wiemy na ile kilometrów szalonej, elektrycznej jazdy możemy sobie pozwolić.

Tym sposobem, po powrocie z pracy możemy spokojnie podłączyć nasze auto do ładowarki. A rano bezproblemowo wyjechać do pracy. Ładowarkę możemy umieścić na ścianie garażu albo jeżeli będzie to dla nas wygodniejsze, umieścić ją na specjalnym słupku na naszej posesji czy też do wspólnego użytku z sąsiadami, jeżeli mieszkamy w bloku.

Generalnie, auto można naładować prądem zmiennym lub stałym.
Jednak do zastosowań prywatnych, indywidualnych są przeznaczone ładowarki prądu zmiennego. Niestety, póki co nie możemy marzyć, że kupimy w rozsądnej cenie ładowarkę, która pozwoli naładować elektryka w kilkanaście minut. Nie zmienia to jednak faktu, że proste i stosunkowo niedrogie rozwiązania pozwalają skrócić czas ładowania kilkukrotnie. Z pewnością sprawia to, że użytkowanie auta elektrycznego jest znacznie praktyczniejsze.

Related Post