Istnieje wiele powodów, dla których możesz być zmuszony do użycia hamowania silnikiem w swoim samochodzie lub ciężarówce. Na przykład, może być konieczne stopniowe hamowanie, aby pojazd nie wpadł w poślizg lub nie obrócił się. Możesz też potrzebować, odciążyć samochód przy zjeździe ze stromego wzgórza lub w ciasnym zakręcie. Dobra wiadomość jest taka, że używanie hamowania silnikiem nie jest wcale takie trudne. W tym artykule omówiono wszystko, począwszy od zalet i wad hamowania silnikiem, po konkretne techniki skutecznego stosowania go w samochodach osobowych i ciężarowych.
Co to jest hamowanie silnikiem?
Hamowanie silnikiem to technika, która wykorzystuje siłę hamowania silnika do wspomagania hamulców kół pojazdu. Zwykle odbywa się to przy niskich prędkościach; hamowanie silnikiem może być wykorzystane do spowolnienia pojazdu z 60 do zera w ciągu około trzech sekund lub z 0 do 60 w ciągu około pięciu sekund. Hamowanie silnikiem może być stosowane w każdym rodzaju samochodu lub ciężarówki, który posiada hamulce. Może jednak nie być odpowiednie w niektórych rodzajach pojazdów hybrydowych i samochodów elektrycznych. Jeśli użyjesz hamowania silnikiem, możesz mieć trudności z ponownym przyspieszeniem.
Więcej o hamowaniu silnikiem przeczytasz na https://devil-cars.pl/blog/hamowanie-silnikiem
Jak używać hamowania silnikiem w samochodach osobowych i ciężarowych
Sposób, w jaki używasz hamowania silnikiem, zależy od typu pojazdu, który posiadasz, oraz od konkretnych warunków, w jakich jeździsz. Istnieje jednak kilka ogólnych technik, które są przydatne przy hamowaniu w każdym pojeździe. Możesz również użyć hamowania silnikiem jako części dłuższej, łagodniejszej procedury hamowania. Hamowanie silnikiem może być połączone z hamowaniem, hamowaniem, a następnie ponownie hamowaniem. Można to zrobić, aby ułatwić ciężkiemu pojazdowi zjazd ze wzniesienia lub zapobiec poślizgowi pojazdu, który ma się wywrócić.