Ochrona dróg oddechowych ma istotne znaczenie w miejscach, gdzie są warunki niebezpieczne dla zdrowia: wielkie zanieczyszczenie czy nasycenie powietrza treściami syntetycznymi. Po określonym sprecyzowaniu żądanego stanu ochrony możemy zdecydować którego typu maska do lakierowania będzie potrzebna podczas pracy. Teraz na rynku odnajdziemy zarówno maski jednorazowe, kopułkowe jak również półmaski wielorazowego użytku z filtrami zamiennymi. Oba typy masek są niezwykle wygodne, doskonale wpasowują się do kształtu twarzy oraz co najistotniejsze gwarantują całkowitą ochronę przed treściami szkodliwymi. Jaka więc maska do lakierowania będzie najdoskonalsza?
Odpowiednia maska do lakierowania oraz jej właściwości
Zastosowaniem maski do lakierowania jest ochrona, zatem przy zakupie pierwsze co należy zobaczyć, to jej filtry. Jeżeli ktoś nierzadko działa przy lakierowaniu pojazdów, to najlepiej dobrać rodzaj, jaki ma dwa komplety osłonowe. Są to zwykle filtry przeciwpyłowe oraz absorbenty węglowe.
Filtry zbierają większe pyłki, dzięki czemu absorbent węglowy może funkcjonować dłużej oraz efektywniej. Sam pochłaniacz destyluje powietrze z trucizn, jednak należy dbać o to, by wymieniać go co pewien czas. Dzięki temu nie należy się denerwować o to, iż niebezpieczne treści przedostaną się do systemu.
Jak wybrać maskę?
Dobry sprzęt wybieramy do typu realizowanej pracy. Istotne jest, by nie ograniczał zbytnio pola widzenia oraz nie ograniczał ruchów, więc większość rodzajów jest dostępnych w rozmaitych kształtach, co upraszcza ich dostosowanie.
Swobodę poruszania się zmniejszają tymczasem aparaty mające kable rozprowadzające powietrze. Używając ich, musimy uważać, aby węże oraz butle nie zakleszczyły się w małych przejściach.
Czemu wykorzystywanie ochrony podczas lakierowania jest istotne?
Wykorzystując ochronę podczas lakierowania, dbasz o swoje zdrowie. Pamiętaj, iż wszystkie chemikalia są zgubne. Jeżeli działasz z substancjami wodnymi, to nie emituje się specyficzna woń rozcieńczalnika. Co z zasady ma miejsce przy stosowaniu artykułów solwentowych.
Także lakiery wodorozcieńczalne, niestety szybciej są wchłaniane poprzez własną skórę, oczywiście ze względu na zawartość w nich wody, jako przekaźnika.