Posiadając samochód elektryczny trzeba regularnie uzupełniać w nim energię, aby móc cieszyć się jego pełnią zalet. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja we własną, znajdującą się na ścianie stację ładującą, zwaną potocznie wallbox.
W domu
Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych jest możliwy w domach prywatnych.
Pierwszym krokiem w montażu lub też w wyborze stacji jest szczegółowy audyt terenu oraz instalacji elektrycznej w budynku. W trakcie analiz poprzedzających wykonanie instalacji weryfikowane są różne czynniki, takie jak:
- Przekroje przewodów, które zasilają rozdzielnię,
- Zapas mocy umownej
- Nadprądowe zabezpieczenia ,
- Sposób, w jaki rozdzielnia rozbudowana jest o nowe aparaty
- Możliwości wykorzystania istniejącej infrastruktury, chociażby gniazdek siłowych z garażu
- Zapotrzebowanie na moc i natężenie prądu przez samochód,
- montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych
- Stan prawny lokalu a także wszystkie niezbędne zgody administracyjne
W budownictwie wielorodzinnym posiadającym garaże podziemne, takie zgody mogą być niezbędne do realizacji montażu systemu. Po audycie następuje przygotowanie infrastruktury, doprowadzenie kabli, a następnie montaż. Sprawdź ceny: https://wallbox.pl/uslugi/montaz-stacji-ladowania-ac
Stacje ładowania w instytucjach publicznych
Inaczej wygląda budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych w miejscach publicznych, np. na parkingach czy w hotelach. Przede wszystkim wymagane jest przygotowanie obszernego projektu budowlanego i wykonawczego oraz uzyskanie niezbędnych zgód administracyjnych. Częstokroć wydawane są nowe warunki przyłączenia, na podstawie których budowany jest przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej spersonalizowany układ zasilania stacji elektroenergetycznej. Inaczej wygląda też w tym wypadku umiejscowienie kabli w gruncie.