Każdy kierowca doskonale wie, że samochód to nie tylko silnik, kierownica i pedały, lecz również dodatkowe wyposażenie, które wpływa na komfort i przyjemność podróżowania samochodem. A nie da się ukryć, że tym zdecydowanie najpopularniejszym dodatkiem umilającym jazdę autem, jest po prostu radio samochodowe. Jak je jednak powinno się wybierać?
Określamy format radia
Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas wybierania radia samochodowego jest to, aby określić jego format. Na rynku dominującym modelem jest wersja DIN1, która zajmuje przestrzeń standardowego gniazda na radio. Często jednak znaleźć także można duże radia z wyświetlaczem w formacie DIN2. Jeśli tylko na desce rozdzielczej posiada się wolne dwa gniazda, poleca się wybranie właśnie takiego modelu, ponieważ cechować się ono będzie dodatkowymi funkcjami np. możliwością wyświetlania filmów lub też nawigacji samochodowej.
Moc radia
Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, jaka będzie moc wzmacniacza obecnego w danym modelu radia, która wyrażana jest w watach. Co bardzo ważne, koniecznie trzeba zwracać uwagę nie na moc chwilową, która może być bardzo wysoka, lecz na moc znamionową, którą radio cechuje się przez cały czas swojej pracy. Jest to moc określana skrótem RMS.
Co będzie odtwarzane?
Oczywiście radio samochodowe to nie tylko fale radiowe, lecz również możliwość odtwarzania zewnętrznych nośników. Oprócz standardu w postaci płyt CD, czy też nawet DVD, poleca się takie radia, które dają możliwość uruchamiania na nich pamięci przenośnej, z zawartymi na niej plikami mp3, lub nowszymi formatami audio.